Mekana ve Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

Bayanların elbise seçimi gerek gidilecek olan mekâna gerekse fiziki yapıya uygun olarak gerçekleştirilir. Hem mekânın hem de fiziki özelliklerin giyilen kıyafete uyum sağlaması gidilecek olan mekânda gözlerin üzerinizde olumsuz bakışlar taşımamasını sağlar ki böylece sizlerde bu beğeni dışı yapılan bakışlardan rahatsız olmazsınız. Kutlamalara katılmadan önce kıyafet tercihinde bulunmak ve provalar yapmak davetlere verilen önemi kanıtlar. Dolayısıyla bayan elbise çeşitleri birbirinden farklı nitelikler gösterir. Ancak uygun olan elbiseyi seçmek bazı özelliklerin bilinmesi gerektiğini beraberinde getirir.

Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

  • Kum saati vücut tipine sahip olanlar belinin inceliğini gösteren vücuda oturan elbiseleri tercih edebilirler. Aynı zamanda basen kısmından sonra uçuşan etekler elbiseye ayrı bir hava katacaktır.
  • Elma vücut tipine sahip olanlar gözleri belden uzaklaştıran elbise seçimine önem vermelidirler. Bunun için dikkatleri göğüs bölgesine çekmek gerekir. Boynu ince gösteren göğüs dekolteli elbiselerin tercihi önerilir.
  • Armut vücut tipine sahip olanların yapması gereken elbisede ki detayları, aksesuarları bel üstü kısma vermektir. Omuzların geniş görünmesi açısından çok abartılmayacak şekilde vatkalar kullanılabilir. Basen bölgesinin mümkün olduğu kadar gözlerden uzak kalması sağlanmalıdır. Bu sebeple basen bölgesinde ayrıntılara yer verilmemelidir.
  • Düz ve dikdörtgen vücut tipine sahip olanlar kıvrımlı hatlar illüzyonundan yardım alarak bayan elbise çeşitleri arasından tercihlerini yapmalıdırlar. Kıvrımlı hatların oluşturulmasına örnek olarak verilecek elbise modeli şöyle bir tasarım içerebilir: Omuzların geniş göründüğü, bele inerken beli ince gösteren hatlar ve basenden aşağı kabarık etekli elbiseler.

Mekana Göre Elbise Seçimi

  • Kapalı ve açık mekanlarda tercih edilen kıyafetlerin renkleri önem arzeder. Kapalı mekanlarda ışıklandırma az ize açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Ancak ışık yoğunluğundan faydalanılmış ise koyu renkli elbiselerin tercih edilmesi önerilir. Açık mekanlarda tercih edilen elbisenin renginin açık renkli tonlar taşıdığı önem niteliği taşır.
  • Davet bir iş toplantısı veya iş yemeği ise kişyi daha ağır gösteren saten, ipek ve şifon kumaşlar tercih edilmelidir.
  • Düğün ve nişan gibi ortamlarda bulunulacaksa saten ve polyester kumaş tercihi önerilir. Buna istinaden bayan elbise çeşitleri tercihi bulunulan yere ve fiziki özelliklere göre farklılık gösterir.